Customer ratings of Prolis


Facebook

Terapia ręki

W kategorii Terapia Ręki znajdą Państwo wartościowe produkty usprawniające pracę ręki. Różnorodność asortymentu pozwoli na uatrakcyjnienie ćwiczeń dziecka w ramach zajęć specjalistycznych z zakresu terapii ręki czy integracji sensorycznej. Spowoduje, że intensywna praca stanie się przyjemna, a chęć wykonywania ćwiczeń będzie nie tylko podczas zajęć, ale także w domu. Artykuły można dobrać zgodnie z zainteresowaniami, preferencjami dziecka. Często zabawka do ćwiczeń ręki to poręczny, drobny przyrząd, który można spakować do plecaka lub kieszeni i zabrać ze sobą do szkoły lub w podróż. 

Terapia ręki 

na stronę
Pokazuje 1 - 12 z 51 elementów
Pokazuje 1 - 12 z 51 elementów

Terapia ręki

Ręka często nazywana jest przewodnikiem w poznawaniu świata. To ona pozwala na poznawać, doświadczać, różnicować, zbierać informacje o przedmiotach, czy osobach. Pozwala nam się rozwijać, uczyć się, wykonywać przeróżne czynności, komunikować się. Stąd tak istotna jest sprawność naszych rąk do prawidłowego funkcjonowania. Jeżeli nasze ręce rozwijają się prawidłowo można wykonać szeroką gamę czynności dzięki czemu rozwijamy swoją samodzielność, niezależność.

Warto wspomnieć, iż ćwicząc motorykę małą wpływamy również na rozwój mowy, ponieważ ośrodek mowy w mózgu, znajduje się obok ośrodka odpowiedzialnego za motorykę małą w mózgu, przez co stymulując pracę rąk oddziałujemy również na rozwój mowy. Dodatkowo na dłoniach znajduje się wiele receptorów czucia, a jak wiemy zmysł dotyku odgrywa znaczącą rolę w rozwoju człowieka, dlatego warto dbać o pracę rąk, aby korzystnie wpływać na funkcjonowanie całego organizmu.

Dla jakiego dziecka wskazana jest terapia ręki?

Jeżeli twoje dziecko ma:

  • - wyraźnie obniżone lub podwyższone napięcie mięśniowe w obrębie kończyny górnej i obręczy barkowej,
  • - problem z koordynacją obu rąk, podczas czynności manipulacyjnych,
  • - problem z nauką codziennych czynności samoobsługowych (ubieranie, jedzenie, zapinanie suwaków, guzików),
  • - czynności precyzyjne wykonuje zbyt wolno lub zbyt szybko,
  • - nie lubią wykonywać czynności grafomotorycznych (rysowanie,malowanie, układanie drobnych elementów),
  • - nie lubi dotykać, chwytać nowych faktur, rzeczy, prosi inną osobę, aby zrobiła to pierwsza,
  • - lubi dostarczać sobie wrażeń proprioceptywnych, np. mocno chwyta ołówek, wciska ołówek w papier podczas pisania, często siada na dłoniach, stuka palcami o blat stolika.

Celem terapii ręki jest

usprawnienie pracy obrębie dłoni, w zakresie od ramienia do palców. Należy mieć na uwadze, iż do prawidłowej pracy ręki niezbędne jest prawidłowe centralne napięcie mięśniowe. Podczas terapii ręki usprawniana jest praca motoryki małej , ruchy precyzyjne dłoni i palców, umiejętność chwytania, koordynacja wzrokowo – ruchowa, funkcjonowanie układu dotykowego w obrębie dłoni.<

Przebieg terapii ręki

Podczas zajęć wykonywane są czynności ruchowe, które mają na celu poprawę pracy ręki uwzględniając zakres działań indywidualnie sprecyzowany dla każdego dziecka na podstawie diagnozy. Do pracy z dzieckiem wykorzystywane są pomoce duże typu: deskorolka, piłka gimnastyczna, jak i małe, np. gniotki, pęsety, pinezki, koraliki. Cała intensywna praca wpleciona jest w przyjemną dla dziecka zabawę przez co maluch chętnie uczęszcza na zajęcia.