Zabawki sensoryczne - o co z nimi chodzi

Opublikowany: 2018-01-18 22:00:50
Kategorie: Integracja Sensoryczna

Zabawka sensoryczna

             

Zabawki sensoryczne – coraz częściej używana nazwa, widoczna przy opisach zabawek dla dzieci. Jednak co oznacza, jakie wartości powinna za sobą nieść?

Aby temat stał się zrozumiały wyjaśnię co oznacza integracja sensoryczna i jakie aspekty należy uwzględnić, co powinna posiadać zabawka sensoryczna. Jedno jednak zaznaczę od razu: sensoryka zawiera kilka sfer i trudno znaleźć produkt, który będzie zawierał wszystkie aspekty. Wręcz przeciwnie - nie powinien! Szczegóły omówię poniżej.

          

 opis zabawki sensorycznej

            

Integracja sensoryczna oznacza umiejętność mózgu do zbierania, przetwarzania bodźców pochodzących z otoczenia i prawidłowego przekazywania informacji zwrotnej do organizmu? Dokładnie dociera do nas 8 rodzajów różnych bodźców:

  1. Dotyk
  2. Ruch
  3. Czucie ciała
  4. Słuch
  5. Wzrok
  6. Węch
  7. Smak
  8. Czucie narządów wewnętrznych

Dokładniejsze informacje znajdą Państwo w artykule o integracji sensorycznej, więcej...

 

Mówiąc o zabawce sensorycznej mamy na myśli rzecz, która będzie uwzględniała jeden z powyższych aspektów. Może to być jeden lub więcej, ale należy pamiętać, aby nie przedobrzyć z nadmiarem.

Jeszcze niedawno tego typu zabawki były poszukiwane przez terapeutów, specjalistów pracujących z dziećmi. Na chwilę obecną wiedza poszerza się i zabawki sensoryczne przestają być tylko pomocami dydaktycznymi, stają się również zabawkami dla dzieci poszukiwanymi przez rodziców. Coraz więcej osób zaczyna dostrzegać potrzebę takich bodźców i zwracać uwagę nie tylko na wygląd, ale i wartość edukacyjną zabawek.

              

zabawka sensoryczna

                   
Poniżej przedstawiam Państwu poszczególne kategorie produktów ze względu na zmysł, na jaki oddziałuje:

1.Zabawki rozwijające zmysł dotyku – w tej grupie znajdziemy szeroką paletę zabawek dla dzieci, w kontakcie z którymi maluch będzie wzbogacał się o nowe doświadczenia dotykowe. Znajdziemy w tej grupie zabawki o różnej fakturze, np. cylindry dotykowe, gry typu Kot w worku czy Ciuciu Babka, gniotki, zabawki manipulacyjne wykonane z materiałów mniej lub bardziej nietypowych, jak lepki robak czy magiczny śnieg. Zapewniając swoim dzieciom dostęp do tego typu produktów działamy profilaktycznie oraz terapeutycznie dla dzieci z zaburzeniami sensorycznymi

           

Cylindry dotykoweZabawki dla dzieciDotykowe zabawki

     
2. Zabawki rozwijające zmysł ruchu czyli stymulujące tak zwany układ przedsionkowy – znajdziemy tu wszystkie rzeczy, które wprawią nas w ruch. Od najdelikatniejszego przechylenia po zmianę położenia ciała w przestrzeni lub pozwalające na przemieszczenie się w inne miejsce. Idąc od łagodniejszej wersji ruchu znajdziemy tu: równoważnie, dyski inaczej nazywane berety, (ścieżki sensoryczne), szczudła, gumy do skakania, także gry typu Wygibajtus, piłki gimnastyczne, guma do skakania lub siedzisko. Jeżeli dysponują Państwo miejscem polecam montaż huśtawki/hamaka, który pozwoli na stymulację układu nerwowego w czasie relaksu lub zabaw ruchowych. A w bezchmurne dni, szczególnie latem zapraszam do wycieczek rowerowych, jazdy na hulajnodze i korzystania w maksymalnej ilości z placów zabaw.

            

Zabawka równoważnaukład przedsionkowy

             
3. Zabawki stymulujące układ proprioceptywny, poprawiające czucie ciała, świadomość swojego ciała to będą rzeczy, które spowodują że poczujemy swoje mięśnie przede wszystkim poprzez wysiłek, ale także przez docisk, obciążenie. Wśród zabawek które można zaproponować do stymulacji czucia głębokiego polecamy serię produktów Training 2s firmy K’s Kids z pieskiem Patrickiem, nakładka na ramiona i kolana, tunel. Także artykuły typu szczudła, Memo wagowe Goki gniotki, piłki lekarskie.

           

Zabawka prioprioceptywnaPiłka lekarskaMemo dotykowe

      

4. Zabawki sensoryczne, które będą oddziaływać na zmysł słuchu będą miały na celu uwrażliwienie, poprawę różnicowania, percepcji słuchowej. Zabawy słuchowe mają pozytywny wpływ na koncentrację uwagi, rozumienie poleceń słownych, pamięć słuchową. Bawić się z dźwiękami możemy za pomocą klasycznych instrumentów muzycznych, z którymi można tworzyć rytmy, melodie. Świetną zabawę sprawią puszki dźwiękowe (np. gra Pamięć dźwiękowa, Memo dźwiękowe Goki), a także gra Bim Bom czy puzzle z dźwiękami, w której dziecko rozpoznaje dźwięki z otoczenia.

Zabawki słuchoweMemo słuchoweGra sensoryczna

                  

5. Zabawki stymulujące wzrok, zmysł istotny dla naszego funkcjonowania, do nabycia takich umiejętności jak czytanie lub pisanie. W przyjemny sposób możemy ćwiczyć nasze oczy z zabawkami typu Magiczna pałeczka, kula Orbeez, klepsydra z cieczą, gra Mam cię, także wszelakiego rodzaju puzzle są świetnym treningiem fiksacji wzrokowej i różnicowania kształtów, wzorów. W tej kategorii należy uważać na intensywnie pulsujące zabawki, które mogą działać pobudzająco.

             

Zabawka sensoryczna OrbeezKlepsydra sensorycznaPałeczki sensoryczne

            

6. Zabawki węchowe - w tej kategorii świetną zabawę można zorganizować w kuchni, ale jeżeli jest w niej jakiś kucharz to przyda się mieć pod ręką grę Nos w Nos. Przyjemnej też stymulacji zapachowej dostarczy zestaw do robienia mydełek, bańki zapachowe.

    

Zestaw do robienia mydełekGra zapachowa Nos w Nos


7. Zabawki smakowe -  z tej kategorii najwięcej znajdziemy ich w kuchni:)

Autor artykułu:
Hanna Kowalik - pedagog specjalny, terapeuta integracji sensorycznej, www.gabinetprolis.pl

  

 

Udostępnij tę treść

Dodaj komentarz